Warto zmienić zakorzenione zachowania

naukowe.waw.pl Joga Nova

Stosowana forma nacisku w kwestii jedzenia w systemie, kar oraz nagród, doprowadza właśnie do obecnej sytuacji. Nadwagi, która jest konsekwencją również takich zachowań.

Nie można zapominać o tym, że jedzenie jest niezbędnym do życia odruchem. Człowiek, aby normalnie funkcjonował musi spożywać odpowiednie ilości posiłków.

Wpajanie od małego należytych zachowań, owocuje w przyszłości zdrowiem i piękną sylwetką. Dlatego pojawia się pytanie, czy dziecko, które otrzymuje czekoladę raz w tygodniu, nie będzie traktowało jej jako nagrody.

Przecież wszystko na co tak bardzo czekamy staje się pożądane i wyjątkowe. Jeżeli nadal będziemy konsekwentnie stosować zakorzenione w nas zachowania, karania jedzeniem, z pewnością tak będzie.

Natomiast, gdy zwrócimy uwagę na nasze metody wyegzekwowania od dziecka jakiś zachowań, również i ono przestanie traktować jedzenie, jako nagroda. Nic nie zaszkodzi, że od czasu do czasu na podwieczorek otrzyma ciastko, czy czekoladę, jeżeli będzie traktować je, jako zwyczajny element jadłospisu.