Babcine kruche ciasto

wino do ryb

Któż z nas nie wspomina z sentymentem wspaniałych, kruchych spodów do najrozmaitszych wypieków autorstwa naszych babć? Okazuje się, że wyruszenie w sentymentalną podróż kulinarną do czasów błogiego dzieciństwa może okazać się znacznie prostsze, niż nam się wydaje. Wystarczy zastosować się do kilku fundamentalnych zasad.

Przede wszystkim warto jest zastosować mąkę pszenną o niewielkiej zawartości glutenu. Jej część można zastąpić odrobiną skrobi ziemniaczanej, mąki kukurydzianej bądź ryżowej.

Taka mieszanka pozwoli uzyskać większą kruchość. Pomóc też może dodanie niewielkiej ilości orzechów laskowych, włoskich bądź migdałów – uczynią ciasto bardziej pożywnym.

Poza tym nie rezygnujmy z prawdziwego masła! Domieszki tłuszczów roślinnych skutecznie niszczą aromat prawdziwego ciasta. Dodając cukier zawsze używajmy cukru pudru.

Zbyt grube ziarna tradycyjnego cukru mogą po prostu nie zdążyć się rozpuścić w krótko pieczonym kruchym placku. Smak ciasta możemy łatwo urozmaicić dodaniem odrobiny kwaśnej śmietany.

Pamiętajmy, że szybkość wyrabiania ciasta ma tu duże znaczenie. Robimy to krótko i zdecydowanie, aby pod wpływem ciepła naszych rąk tłuszcz w nim zawarty nie zaczął topnieć.