Gdy antywirus nie pomaga…

Niektóre typy zagrożeń, na które możemy natknąć się w internecie są na tyle poważne, że zwykłe programy antywirusowe czy firewalle mogą sobie z nimi nie poradzić. To niestety dość powszechna wada tych aplikacji, które niemal zawsze wpuszczają na dysk choćby nikły odsetek najsprytniejszych szkodników, które wprowadzają niechciane zmiany do rejestru i „przyklejają się” do przeglądarek internetowych jako zbędne dodatki.

Kiedy już działają w systemie, mogą spowalniać jego pracę, zakłócać działanie wybranych programów czy blokować łącze internetowe wysyłając ogromne ilości danych do botnetów, z których się wywodzą. Są jednak specjalne narzędzia, które pomogą usunąć najbardziej oporne szkodniki.

Jednym z najbardziej znanych jest ComboFix. Regularnie aktualizowana aplikacja przeprowadza głębokie skanowanie systemu w specjalnym trybie, przez co jest w stanie usunąć groźne pliki, zamykając je w chronionym folderze kwarantanny.

Z wygenerowanego loga można odczytać lokalizacje elementów, których nie udało się pierwotnie zlikwidować. Można je potem wykasować za pomocą specjalnego skryptu.