Tradycyjne angielskie śniadanie

www.thebrusselsconnection.be

Anglicy, poza tym, że słyną z nienagannych manier, są również znani ze swojej kuchni. Trzeba przyznać, że popularne dania angielskie, jak również proporcje i pory ich spożywania, raczej nie przypadną do gustu osobom, preferującym lekkie i regularne posiłki, spożywane w niewielkich ilościach, lub tym będącym na diecie.

Przyjrzyjmy się, zatem typowemu angielskiemu śniadaniu. Otóż, na początku należy zaznaczyć, iż jest to dosyć obfity i najczęściej ciężkostrawny posiłek.

W przeciwieństwie, do naszych polskich nawyków, jest on zawsze serwowany na ciepło. Jest to przeważnie jajecznica na bekonie, pieczone kiełbaski, fasola, boczek, tosty z masłem, Marmite, będące popularnym, bardzo specyficznym w smaku, dosyć słonym smarowidłem do tostów.

Do tego oczywiście mocna angielska herbata i kawa. Jak łatwo zauważyć, w tradycyjnym śniadaniu Anglików brakuje warzyw i owoców, natomiast serwowane dania zawierają znaczne ilości tłuszczu.

Może to w dużej mierze wynikać z tego, że Anglicy wychodzą z założenia, iż muszą zjeść obfity i energetyczny posiłek, aby mieć siłę na cały dzień pracy. Okazuje się bowiem, że kolejny, konkretny posiłek, będzie miał miejsce dopiero około godziny 19.

00. Wczesnym popołudniem, w Anglii serwuje się natomiast lunch, który jest bardziej przekąską, niż daniem głównym.