Ile kosztuje pies?

https://patatajek.pl/

Jednym z czynników powstrzymujących ludzi od kupienia psa jest wysoki koszt jego nabycia. Za szczeniaka z rodowodem zapłacimy od tysiąca do nawet 3 tysięcy złotych, w zależności od rasy. Czworonoga możemy adoptować oczywiście ze schroniska, wtedy koszty znacznie się obniżają. Nie oznacza to oczywiście, że nie będziemy musieli zainwestować żadnych pieniędzy.

Wprowadzając do naszego domu nowego mieszkańca musimy zadbać przede wszystkim o jego komfort. Konieczne będzie więc zakup budy lub okólnika, jeśli chcemy trzymać zwierzę na zewnątrz. Średnio jest to koszt rzędu 350-1000 złotych. Ponadto musimy dbać o regularne szczepienia i odrobaczanie naszego pupila, co będzie kosztować nas jednorazowo nawet 100 złotych.

Do comiesięcznych wydatków trzeba doliczyć także wyżywienie psa. Niektóre rasy wymagają trzymania ścisłej diety, bogatej w odpowiednie składniki odżywcze. W przeciwnym razie zaczynają chorować. Wszystkie wymienione rzeczy to tylko wierzchołek kosztów związanych z utrzymaniem czworonoga.

Do tego dochodzą jeszcze akcesoria pielęgnacyjne, obroża, smycz, kaganiec czy chociażby zabawki. Przed kupieniem lub zaadoptowaniem zwierzęcia zastanówmy się więc czy nas na niego stać.