Najpopularniejszym okresem zawierania małżeństw wśród młodych Japończyków jest czas kwitnienia wiśni, czyli między kwietniem, a czerwcem. Tradycyjny ślub w kulturze japońskiej udzielany jest w porządku shintoistycznym, podczas tzw. ceremonii shinzenshiki.
W przeciwieństwie do ślubów cywilnych, czy tych odbywających się w tradycji buddyjskiej jest on niezwykle uroczysty, choć bardzo kameralny. Albowiem w obrzędach zaślubin uczestniczą jedynie najbliżsi krewni i przyjaciele. Państwo Młodzi ubierają tradycyjne stroje.
Panna Młoda zakłada kreację składającą się z kilku warstw kimon, z czego pierwsza jest białe na znak czystości, a ostatnia bogato zdobiona. Natomiast jej głowę wieńczy ozdobny czepiec. Z kolei Pan Młody zakłada w dniu ślubu czarne kimono, na którym widnieje znak rodowy.
Tak przygotowani udają się do kaplicy dwoma różnymi drzwiami, przy dźwiękach bębnów i fletów. Duchowny na znak oczyszczenia macha nad ich głowami poświęconym drzewkiem. Ważnym elementem uroczystości jest wypicie przez Parę Młodą trzech łyżek sake zmałych czarek.
Dopiero po tym następuje oficjalne złożenie przysięgi i wymiana pierścionków. A po zaślubinach goście udają się na przyjęcie weselne, aby świętować te jakże radosne wydarzenie.
