Kontynent afrykański jest niezwykle zróżnicowany. Istniejąca tam mozaika kulturowa sprawia, że nie ma jednej tradycji weselnej, ale to, co łączy wszystkie śluby tam odbywające się, to jest to idea rodziny, która jest najważniejsza.
Organizacja wesela jest zatem okazją do zjednoczenia i spotkania wielkiej afrykańskiej rodziny. Za pośrednictwem zawarcia małżeństwa łączy niejednokrotnie niezwykle odmienne rody czy plemiona.
Obrzędy i rytuały ślubne w Afryce są tak odmienne od wzorców Europejskich, przez co są przez nas niejednokrotnie niezrozumiałe i zarazem fascynujące. Wywodzą się one z dawnych praktyk i wierzeń.
Częstym zjawiskiem jest zawieranie związków przez wiele par naraz, co stanowi przepiękne widowisko. Oryginalnym przykładem są śluby zawierane w plemieniu Masajów, ponieważ w związek małżeński wchodzą już młode dziewczynki w wieku 13-15 lat.
Jest to smutna uroczystość, ponieważ muszą one poślubić starszego mężczyznę wybranego dla nich już w chwili narodzin. Po tym jak ich włosy na głowie są golone na zero, są one prowadzone do domu pana młodego, gdzie czekają na nie kobiety, które obrzucają je wyzwiskami i krowim łajnem.
Ten rodzaj testu ma na celu sprawdzenie, jak panna młoda poradzi sobie z przyszłymi trudnościami w małżeństwie.