
Głównym zadaniem kamer termowizyjnych, zarówno tych działających w systemie stacjonarnym jak i mniejszych, ręcznych jest poprawa bezpieczeństwa. W przypadku tych używanych w transporcie morskim ich rola jest niewątpliwie bardzo znacząca, ponieważ bezpośrednio wpływają na poprawę całego procesu nawigacji. Umożliwiają, szczególnie w warunkach nocnych, rozpoznawanie otoczenia i poprawę widoczności.
Pomimo, iż morza i oceany to wielkie powierzchnie ciągnące się aż po horyzont, na których w naszej opinii tylko, co jakiś czas pojawia się jednostka pływająca. Prawda jest jednak taka, że ilość jednostek poruszających się w ruchu morskim jest bardzo duża. Dlatego też potrzebne są urządzenia wspomagające i ograniczające możliwość jakiejkolwiek kolizji.
Zadania kamer termowizyjnych działających na zasadzie podczerwieni są bardzo pomocnymi w przypadku cumowania łodzi przy słabym oświetleniu. Wspomagają także proces poszukiwania ludzi, którzy nieoczekiwanie znaleźli się za burtą statku. Są to urządzenia, których obsługa nie wymaga przeszkolenia a pojawiający się obraz jest łatwym do oceny i interpretacji.
