Środowiska multimedialne

Poruszając się w internecie natykamy się na filmy oraz utwory muzyczne, które są dostępne online dzięki specjalnym odtwarzaczom. Niektóre strony WWW są napisane w takiej technologii, że trzeba mieć zainstalowane na dysku odpowiednie środowisko multimedialne, aby móc je obejrzeć i zgłębić ich treść.

W tej chwili korzysta się z kilku rozwiązań, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić korzystanie z rozrywkowego i nie tylko oblicza sieci. Na pierwszy ogień idzie flash, czyli technologia opracowana przez firmę Adobe.

Bazuje na niej większość wirtualnych odtwarzaczy filmów oraz muzyki, które możemy spotkać w takich serwisach jak YouTube czy Vimeo. Pozwala także na kreację wyjątkowych, aktywnych stron internetowych, które cieszą oko i ucho animacjami oraz efektami dźwiękowymi.

Spokrewnione z flashem jest środowisko Adobe AIR, które służy głównie do udostępniania i tworzenia interaktywnych aplikacji – niekoniecznie wyświetlanych na stronach WWW. Microsoft może pochwalić się technologią Silverlight, która w zamierzeniu miała konkurować z flashem, ale nie zdobyła wielkiego uznania.